Program

   

Tuesday, November 2, 2021

Workshops

Student Research Competition

2021-11-02T19:00:00+08:00|2021-11-02T20:40:00+08:00
   


Wednesday, November 3, 2021

2021-11-03T08:15:00+08:00|2021-11-03T08:30:00+08:00
Opening

   
Session Chairs: Xing Xie, Xiaofeng Meng

2021-11-03T08:30:00+08:00|2021-11-03T09:30:00+08:00
Invited Talk 1

      
Session Chair: Yan Huang   Technical Host: Dongjie Wang

2021-11-03T09:30:00+08:00|2021-11-03T10:00:00+08:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-03T10:00:00+08:00|2021-11-03T11:30:00+08:00
Session 1: Human Mobility

   
Session Chair: Jie Bao   Technical Host: Meng Chang
  • 1-01: Reinforced Feature Extraction and Multi-Resolution Learning for Driver Mobility Fingerprint Identification
    Mahan Tabatabaie (University of Connecticut), Suining He (University of Connecticut), Xi Yang (University of Connecticut)
            
  • 1-02: Quantifying Intrinsic Value of Information of Trajectories
    Kien Nguyen (University of Southern California), John Krumm (Microsoft), Cyrus Shahabi (University of Southern California)
            
  • 1-03: Brownian Bridge Interpolation for Human Mobility?
    John Krumm (Microsoft)
            
  • 1-04: From movement purpose to perceptive spatial mobility prediction
    Licia Amichi (INRIA and École Polytechnique), Aline Viana Carneiro (INRIIA), Mark Crovella (Boston University), Antonio Loureiro (Federal University of Minas Gerais)
            
  • 1-05: A Semantic Segmentation based POI Coordinates Generating Framework for On-demand Food Delivery Service(Industrial Paper)
    Yatong Song (Meituan Group), Jiawei Li (Meituan Group), Liying Chen (Meituan Group), Shuiping Chen (Meituan Group), Renqing He (Meituan Group), Zhizhao Sun (Meituan Group)
            

2021-11-03T11:30:00+08:00|2021-11-03T13:00:00+08:00
Poster/Demo Session 1A

   
Session Chair: Liang Zhao   Technical Host: Dazhou Yu
  • 1A-01: ICFinder: A Ubiquitous Approach to Detecting Illegal Hazardous Chemical Facilities with Truck Trajectories(Industrial Paper)
    Zheng Zhu (University of Electronic Science and Technology of China), Huimin Ren (Worcester Polytechnic Institute), Sijie Ruan (Xidian University), Boyang Han (JD iCity, JD Technology), Jie Bao (JD iCity, JD Technology), Ruiyuan Li (JD iCity, JD Technology), Yanhua Li (Worcester Polytechnic Institute), Yu Zheng (JD iCity, JD Technology)
            
  • 1A-02: POI Alias Discovery in Delivery Addresses using User Locations
    Tianfu He (Harbin Institute of Technology), Guochun Chen (JD Technology), Chuishi Meng (JD Technology), Huajun He (JD Technology), Zheyi Pan (JD Technology), Yexin Li (JD Technology), Sijie Ruan (JD Technology), Huimin Ren (JD Technology), Ye Yuan (JD Technology), Ruiyuan Li (JD Technology), Junbo Zhang (JD Technology), Jie Bao (JD Technology), Hui He (Harbin Institute of Technology), Yu Zheng (JD Technology)
            
  • 1A-03: Text-Based Delay Prediction in a Public Transport Monitoring System
    Agnieszka Jastrzebska (Warsaw University of Technology), Wladyslaw Homenda (Warsaw University of Technology, Warsaw, Poland)
            
  • 1A-04: Remote Sensing Image Captioning with Continuous Output Neural Models
    Rita Parada Ramos (INESC-ID and IST, University of Lisbon), Bruno Martins (INESC-ID and IST, University of Lisbon)
            
  • 1A-05: Online Adaptation of Parameters using GRU-based Neural Network with BO for Accurate Driving Model
    Zhanhong Yan (IBM Research), Satoshi Masuda (IBM Research), Michiaki Tatsubori (IBM Research)
            
  • 1A-06: Updating Street Maps using Changes Detected in Satellite Imagery
    Favyen Bastani (MIT CSAIL), Songtao He (MIT CSAIL), Satvat Jagwani (MIT CSAIL), Mohammad Alizadeh (MIT CSAIL), Hari Balakrishnan (MIT CSAIL), Sanjay Chawla (Qatar Computing Research Institute), Sam Madden (MIT CSAIL), Mohammad Amin Sadeghi (Qatar Computing Research Institute)
            
  • 1A-07: Hierarchical Neural Architecture Search for Travel Time Estimation
    Guangyin Jin (College of Systems Engineering, National University of Defense Technology), Huan Yan (Department of Electronic Engineering, Tsinghua University), Fuxian Li (Department of Electronic Engineering, Tsinghua University), Yong Li (Department of Electronic Engineering, Tsinghua University), Jincai Huang (College of Systems Engineering, National University of Defense Technology)
            
  • 1A-08: GeoPalette: Road Segmentation with Limited Satellite Imagery
    Wenmiao Hu (Grabtaxi holding), Yifang Yin (National University of Singapore), Ying Kiat Tan (National University of Singapore), An Tran (Grabtaxi Holdings), Hannes Kruppa (Grabtaxi Holdings), Roger Zimmermann (National University of Singapore)
            
  • 1A-09: Multiple Views of Semantic Trajectories in Indoor and Outdoor Spaces
    Hassan Noureddine (Naval Academy Research Institute, F-29240 Brest, France), Cyril Ray (Arts et Metiers Institute of Technology, Naval Academy Research Institute, F-29240 Brest, France), Christophe Claramunt (Arts et Metiers Institute of Technology, Naval Academy Research Institute, F-29240 Brest, France)
            
  • 1A-10: Improving Building Segmentation Using Uncertainty Modeling and Metadata Injection
    Hanxiang Hao (Purdue Univerisity), Sriram Baireddy (Purdue University), Kevin LaTourette (Lockheed Martin Space), Latisha Konz (Lockheed Martin Space), Moses Chan (Lockheed Martin Space), Mary Comer (Purdue University), Edward Delp (Purdue University)
            
  • 1A-11: OSM Ski Resort Routing
    Wenzel Friedsam (University of Stuttgart), Robin Hieber (University of Stuttgart), Alexander Kharitonov (University of Stuttgart), Tobias Rupp (University of Stuttgart)
            
  • 1A-12: An acoustic and psycho-acoustic experimental setup for analysing urban soundscapes
    Mohamed Amin Hammami (Imam Abdulrahman Bin Faisal University), Christophe Claramunt (Naval Academy Research Institute)
            
  • 1A-13: Origin-destination (OD) analysis based on big taxi trajectory data with XStar (Demo Paper)
    Xiang Li (East China Normal University), Yijun He (East China Normal University)
            

2021-11-03T11:30:00+08:00|2021-11-03T13:00:00+08:00
Poster/Demo Session 1B

   
Session Chair: Takahiro Hara   Technical Host: Wenchong He
  • 1B-01: DetectorNet: Transformer-enhanced Spatial Temporal Graph Neural Network for Traffic Prediction
    He Li (Xidian University), Shiyu Zhang (Xidian University), Xuejiao Li (Xidian University), Hongjie Huang (Xidian University), Liangcai Su (Xidian University), Duo Jin (Xidian University), Linghao Chen (Xidian University), Jianbin Huang (Xidian University), Jaesoo Yoo (Chungbuk National University)
            
  • 1B-02: Multi-Task Synchronous Graph Neural Networks for Traffic Spatial-Temporal Prediction
    He Li (Xidian University), Duo Jin (Xidian University), Xuejiao Li (Xidian University), Jianbin Huang (Xidian University), Jaesoo Yoo (Chungbuk National University)
            
  • 1B-03: Auxiliary-task learning for geographic data with autoregressive embeddings
    Konstantin Klemmer (The University of Warwick), Daniel Neill (New York University)
            
  • 1B-04: LibCity: An Open Library for Traffic Prediction
    Jingyuan Wang (Beihang University), Jiawei Jiang (Beihang University), Wenjun Jiang (Beihang University), Chao Li (Beihang University), Xin Zhao (Renmin University of China)
            
  • 1B-05: CityOutlook: Early Crowd Dynamics Forecast towards Irregular Events Detection with Synthetically Unbiased Regression
    Soto Anno (Tokyo Institute of Technology), Kota Tsubouchi (Yahoo Japan Corporation), Masamichi Shimosaka (Tokyo Institute of Technology)
            
  • 1B-06: Fréchet Kernel for Trajectory Data Analysis
    Koh Takeuchi (Kyoto University), Masaaki Imaizumi (The University of Tokyo), Shunsuke Kanda (RIKEN Center for Advanced Intelligence Project), Keisuke Fujii (Nagoya University), Masakazu Ishihata (NTT Communication Science Laboratories), Takuya Maekawa (Osaka University), Ken Yoda (Nagoya University), Yasuo Tabei (RIKEN Center for Advanced Intelligence Project)
            
  • 1B-07: Predicting the spread of COVID-19 in China with human mobility data
    Shangbin Wu (School of Informatics, Xiamen University, China), Xiaoliang Fan (School of Informatics, Xiamen University, China), Longbiao Chen (School of Informatics, Xiamen University, China), Ming Cheng (School of Informatics, Xiamen University, China), Cheng Wang (School of Informatics, Xiamen University, China)
            
  • 1B-08: Towards Quantum Computing for Location Tracking and Spatial Systems
    Ahmed Shokry (Alexandria university), Moustafa Youssef (Alexandria University)
            
  • 1B-09: Scalable Spatio-Temporal Top-k Community Interactions Query
    Abdulaziz Almaslukh (King Saud University), Yongyi Liu (University of California, Riverside), Amr Magdy (University of California, Riverside)
            
  • 1B-10: AI-BPO: Adaptive incremental BLE beacon placement optimization for crowd density monitoring applications
    Yang Zhen (Tokyo Institute of Technology), Masato Sugasaki (Tokyo Institute of Technology), Yoshihiro Kawahara (The University of Tokyo), Kota Tsubouchi (Yahoo Japan Corporation), Matthew Ishige (The University of Tokyo), Masamichi Shimosaka (Tokyo Institute of Technology)
            
  • 1B-11: Simulation-based Evacuation Planning for Urban Areas
    Theodoros Chondrogiannis (University of Konstanz), Panagiotis Bouros (Johannes Gutenberg University Mainz), Winfried Emser (University of Konstanz)
            
  • 1B-12: CSD-CMAD: Coupling Similarity and Diversity for Clustering Multivariate Astrophysics Data (Demo Paper)
    Xu Teng (Iowa State University), Thomas Beckler (Iowa State University), Bradley Gannon (Iowa State University), Benjamin Huinker (Iowa State University), Gabriel Huinker (Iowa State University), Koushhik Kumar (Iowa State University), Cristina Marquez (Iowa State University), Jacob Spooner (Iowa State University), Goce Trajcevski (Iowa State University), Aaron Dotter (Northwestern University), Jeff Andrews (Northwestern University), Scott Coughlin (Northwestern University), Juan Garcia Serra (Northwestern University), Ying Qin (Northwestern University), Nam Tran (Université de Genève), Jaime Roman Garja (Université de Genève), Konstantinos Kouvlakis (Université de Genève), Emmanouil Zapartas (Université de Genève), Simone Bavera (Université de Genève), Devina Misr (Université de Genève), Anastasios Fragkos (Université de Genève), Prabin Giri (Iowa State University)
            
  • 1B-13: JUST-Traj: A Distributed and Holistic Trajectory Data Management System (Demo Paper)
    Huajun He (School of Compution and Artifical Intelligence, Southwest Jiaotong University), Ruiyuan Li (JD Intelligent Cities Research), Jie Bao (JD Intelligent Cities Research), Tianrui Li (School of Compution and Artifical Intelligence, Southwest Jiaotong University), Yu Zheng (School of Compution and Artifical Intelligence, Southwest Jiaotong University)
            

2021-11-03T14:00:00+08:00|2021-11-03T15:30:00+08:00
Session 2: Spatial Data Mining and Machine Learning

   
Session Chair: Longbiao Chen   Technical Host: Zilin Zhao
  • 2-01: Parallel Co-location Pattern Mining based on Neighbor-Dependency Partition and Column Calculation
    Peizhong Yang (Yunnan University), Lizhen Wang (Yunnan University), Xiaoxuan Wang (Yunnan University), Lihua Zhou (Yunnan University), Hongmei Chen (Yunnan University)
            
  • 2-02: A-GWR: Fast and Accurate Geospatial Inference via Augmented Geographically Weighted Regression
    Mohammad Reza Zare Shahneh (University of California, Riverside), Amr Magdy (University of California, Riverside), Samet Oymak (University of California, Riverside)
            
  • 2-03: Spatial-Net: A Self-Adaptive and Model-Agnostic Deep Learning Framework for Spatially Heterogeneous Datasets
    Yiqun Xie (University of Maryland), Xiaowei Jia (University of Pittsburgh), Han Bao (University of Iowa), Xun Zhou (University of Iowa), Jia Yu (Washington State University), Rahul Ghosh (University of Minnesota), Praveen Ravirathinam (University of Minnesota)
            
  • 2-04: Worbel: Aggregating Point Labels into Word Clouds
    Sujoy Bhore (Indian Institute of Science Education and Research, Bhopal, India.), Robert Ganian (Institute of Logic and Computation,TU Wien), Guangping Li (Institute of Logic and Computation,TU Wien), Martin Nöllenburg (Institute of Logic and Computation,TU Wien), Jules Wulms (Institute of Logic and Computation,TU Wien)
            
  • 2-05: Improving Neural Models for the Retrieval of Relevant Passages to Geographical Queries
    João Coelho (IST), João Magalhães (FCT/UNL), Bruno Martins (IST)
            

2021-11-03T15:30:00+08:00|2021-11-03T16:00:00+08:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-03T16:00:00+08:00|2021-11-03T17:30:00+08:00
Session 3: System and Privacy

   
Session Chair: Jianqiu Xu   Technical Host: Zilin Zhao
  • 3-01: GPU-based Real-time Contact Tracing at Scale (Systems Paper)
    Dejun Teng (stony brook university), Akshay Nehe (stony brook university), Prajeeth Emanuel (stony brook university), Furqan Baig (stony brook university), Jun Kong (Georgia State University), Fusheng Wang (stony brook university)
            
  • 3-02: Multimodal Fusion of Satellite Images and Crowdsourced GPS Traces for Robust Road Attribute Detection(best paper candidate)
    Yifang Yin (National University of Singapore), An Tran (Grabtaxi Holdings), Ying Zhang (National University of Singapore), Wenmiao Hu (Grabtaxi Holdings), Guanfeng Wang (Grabtaxi Holdings), Jagannadan Varadarajan (Grabtaxi Holdings), Roger Zimmermann (National University of Singapore), See-Kiong Ng (National University of Singapore)
            
  • 3-03: HTF: Homogeneous Tree Framework for Differentially-Private Release of Location Data(best paper candidate)
    Sina Shaham (University of Southern California), Gabriel Ghinita (University of Massachusetts, Boston), Ritesh Ahuja (University of Southern California), John Krumm (Microsoft Research), Cyrus Shahabi (University of Southern California)
            
  • 3-04: A Closer Look: Evaluating Location Privacy Empirically
    Liyue Fan (UNC Charlotte), Ishan Gote (UNC Charlotte)
            
  • 3-05: Handling Fuzzy Spatial Data in R using the fsr Package (Systems Paper)
    Anderson Chaves Carniel (Federal University of São Carlos), Felippe Galdino (Federal University of Technology - Paraná), Juliana Strieder Philippsen (Federal University of Technology - Paraná), Markus Schneider (University of Florida)
            

2021-11-03T18:00:00+08:00|2021-11-03T20:00:00+08:00
Reception (cancelled)




Thursday, November 4, 2021

2021-11-04T08:30:00+08:00|2021-11-04T09:30:00+08:00
Invited Talk 2

      
Session Chair: John Krumm   Technical Host: Weijieying Ren

2021-11-04T09:30:00+08:00|2021-11-04T10:00:00+08:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-04T10:00:00+08:00|2021-11-04T11:30:00+08:00
Session 4: Spatial Data Management - 1

   
Session Chair: Xuan Song   Technical Host: Tian Li
  • 4-01: Feat-SKSJ: Fast and Exact Algorithm for Top-k Spatial-Keyword Similarity Join
    Daichi Amagata (Osaka University), Shohei Tsuruoka (Osaka University), Yusuke Arai (Osaka University), Takahiro Hara (Osaka University)
            
  • 4-02: The Raptor Join Operator for Processing Big Raster + Vector Data
    Samriddhi Singla (University of California, Riverside), Ahmed Eldawy (University of California, Riverside), Tina Diao (Stanford University), Ayan Mukhopadhyay (Vanderbilt University), Elia Scudiero (University of California, Riverside)
            
  • 4-03: Distributed Spatio-Temporal 𝑘 Nearest Neighbors Join
    Ruiyuan Li (Chongqing University, JD Intelligent Cities Research), Rubin Wang (JD Intelligent Cities Research), Junwen Liu (JD Intelligent Cities Research), Zizheng Yu (Xidian University, JD Intelligent Cities Research), Huajun He (Southwest Jiaotong University, JD Intelligent Cities Research), Tianfu He (Harbin Institute of Technology, JD Intelligent Cities Research), Sijie Ruan (Xidian University, JD Intelligent Cities Research), Jie Bao (JD Intelligent Cities Research), Chao Chen (Chongqing University), Fuqiang Gu (Chongqing University), Liang Hong (Wuhan University), Yu Zheng (JD Intelligent Cities Research)
            
  • 4-04: A Learned Query Optimizer for Spatial Join
    Tin Vu (University of California, Riverside), Alberto Belussi (Dept. of Computer Science, University of Verona), Sara Migliorini (Università degli Studi di Verona), Ahmed Eldawy (University of California, Riverside)
            
  • 4-05: STAR: A Cache-based Distributed Warehouse System for Spatial Data Streams(best paper candidate)
    Zhida Chen (Nanyang Technological University), Gao Cong (Nanyang Technological University), Walid Aref (Purdue University)
            

2021-11-04T11:30:00+08:00|2021-11-04T13:00:00+08:00
Poster/Demo Session 2A

   
Session Chair: Liang Zhao   Technical Host: Constant Marks
  • 2A-01: Semantic Compression with Region Calculi in Nested Hierarchical Grids
    Joseph Zalewski (Kansas State University), Pascal Hitzler (Kansas State University), Krzysztof Janowicz (University of California Santa Barbara)
            
  • 2A-02: Matching Buildings between 2.5D Maps and Dash Cam Images for building identification
    Yuki Awano (NTT DATA Corporation), Takuya Nishimura (NTT DATA Corporation)
            
  • 2A-03: GEM: An Efficient Entity Matching Framework for Geospatial Data
    Setu Shah (Arizona State University), Venkata Vamsikrishna Meduri (Arizona State University), Mohamed Sarwat (Arizona State University)
            
  • 2A-04: Learning Functional Properties of Rooms in Indoor Space from Point Cloud Data: A Deep Learning Approach
    Guoray Cai (The Pennsylvania State University), Yimu Pan (The Pennsylvania State University)
            
  • 2A-05: Semantically Diverse Paths with Range and Origin Constraints
    Xu Teng (Iowa State University), Goce Trajcevski (Iowa State University), Andreas Zufle (George Mason University)
            
  • 2A-06: Simulating Human Mobility with Agent-based Modeling and Particle Filter Following Mobile Spatial Statistics
    Mingfei Cai (The University of Tokyo), Yanbo Pang (The University of Tokyo), Takehiro Kashiyama (The University of Tokyo), Yoshihide Sekimoto (The University of Tokyo)
            
  • 2A-07: OVID: A Machine Learning Approach for Automated Vandalism Detection in OpenStreetMap
    Nicolas Tempelmeier (L3S Research Center), Elena Demidova (Bonn University)
            
  • 2A-08: Spatio-Temporal Graph Convolutional Networks for Traffic Forecasting: Spatial Layers First or Temporal Layers First?
    Yuen Hoi Lau (The Hong Kong University of Science and Technology), Raymond Chi-Wing Wong (The Hong Kong University of Science and Technology)
            
  • 2A-09: Automated Feature-Topic Pairing: Aligning Semantic and Embedding Spaces in Spatial Representation Learning
    Dongjie Wang (University of Central Florida), Kunpeng Liu (University of Central Florida), David Mohaisen (University of Central Florida), Pengyang Wang (University of Macao), Chang-Tien Lu (Virginia Tech), Yanjie Fu (University of Central Florida)
            
  • 2A-10: Improving evaluation of NO2 emission from ships using spatial association on TROPOMI satellite data
    Solomiia Kurchaba (Leiden Institute of Advanced Computer Science, Leiden University), Jasper van Vliet (Human Environment and Transport Inspectorate (ILT)), Jacqueline J. Meulman (Mathematical Institute, Leiden University and Department of Statistics, Stanford University), Fons J. Verbeek (Leiden Institute of Advanced Computer Science, Leiden University), Cor J. Veenman (Leiden Institute of Advanced Computer Science, Leiden University and TNO)
            
  • 2A-11: SALON: A Universal Stay Point-Based Location Analysis Platform (Demo paper)
    Yue Hu (School of Computer Science and Technology, Xidian University, Shaanxi, China), Sijie Ruan (School of Computer Science and Technology, Xidian University, Shaanxi, China), Yuting Ni (JD iCity, JD Technology, Beijing, China), Huajun He (Southwest Jiaotong University, Sichuan, China), Jie Bao (JD Intelligent Cities Research), Ruiyuan Li (JD Intelligent Cities Research), Yu Zheng (School of Computer Science and Technology, Xidian University, Shaanxi, China)
            
  • 2A-12: MoreData: A Geospatial Data Enrichment Framework
    Leonardo Figueiredo (Federal University of Viçosa), Germano Santos (Federal University of Viçosa), Raissa Souza (Federal University of Viçosa), Fabricio Silva (Federal University of Viçosa), Thais Silva (Federal University of Viçosa)
            
  • 2A-13: Managing Trajectories and Interactions During a Pandemic: A Trajectory Similarity-based Approach (Demo Paper)
    Edward Buckland (University of Melbourne), Egemen Tanin (University of Melbourne), Nicholas Geard (University of Melbourne), Cameron Zachreson (University of Melbourne), Hairuo Xie (University of Melbourne), Hanan Samet (University of Maryland)
            

2021-11-04T11:30:00+08:00|2021-11-04T13:00:00+08:00
Poster/Demo Session 2B

   
Session Chair: Martin Werner   Technical Host: Abdulaziz Alhamadani
  • 2B-01: Geographic-Region Monitoring by Drones in Adversarial Environments
    Ouri Wolfson (University of Illinois at Chicago), Prabin Giri (Iowa State University), Sushil Jajodia (George Mason University), Goce Trajcevski (Iowa State University)
            
  • 2B-02: MAYUR: Map conflAtion using earlY prUning and Rank join
    Gorisha Agarwal (University of British Columbia), Laks V.S. Lakshmanan (University of British Columbia), Xiaoming Gao (Facebook, Inc.), Kevin Ventullo (N/A), Saurav Mohapatra (N/A), Saikat Basu (Facebook, Inc.)
            
  • 2B-03: Online Route Replanning for Scalable System-Optimal Route Planning
    Robert Fitzgerald (University of Colorado Denver), Farnoush Banaei-Kashani (University of Colorado Denver)
            
  • 2B-04: Air Pollution Hotspot Detection and Source Feature Analysis using Cross-Domain Urban Data
    Yawen Zhang (Department of Computer Science, University of Colorado Boulder), Qin Lv (Department of Computer Science, University of Colorado Boulder), Michael Hannigan (Department of Mechanical Engineering, Environmental Engineering Program, University of Colorado Boulder)
            
  • 2B-05: How and to what extent does the spatial and temporal discretization scheme affect GIS-based hydrological modelling?
    Honglin Zhu (Hong Kong Baptist University), Qiming Zhou (Hong Kong Baptist University)
            
  • 2B-06: RACER: Real-Time Automated Complex Event Recognition in Smart Environments
    Rohit Verma (University of Cambridge), Justas Brazauskas (University of Cambridge), Vadim Safronov (University of Cambridge), Matthew Danish (University of Cambridge), Ian Lewis (University of Cambridge), Richard Mortier (University of Cambridge)
            
  • 2B-07: MusicStand: Listening to Song Lyrics Using a Map Query Interface
    Ai-Te Kuo (Auburn University), Hanan Samet (University of Maryland)
            
  • 2B-08: AIS Data as Trajectories and Heat Maps (demo paper)
    Andreas S. Andersen (Aalborg University), Andreas D Christensen (Aalborg University), Philip Michaelsen (Aalborg University), Shpend Gjela (Aalborg University), Kristian Torp (Aalborg University)
            
  • 2B-09: Improving Maps Auto-Complete Through Query Expansion
    Shekoofeh Mokhtari (Microsoft), Alex Rusnak (Microsoft), Tsheko Mutungu (Microsoft), Dragomir Yankov (Microsoft)
            
  • 2B-10: Predicting Road Accident Risk Using Geospatial Data and Machine Learning (Demo Paper)
    Joe Mays (HERE Technologies), Sachin Kharude (HERE Technologies), John Oram (HERE Technologies), Dinesh Rao (HERE Technologies), Yunzhi Shi (Amazon Web Services), Raj Biswas (Amazon Web Services), Mehdi Noori (Amazon Web Services), Xin Chen (Amazon Web Services), Michael Kilberry (Amazon Web Services)
            
  • 2B-11: An Efficient RDF Converter and SPARQL Endpoint for the Complete OpenStreetMap Data
    Hannah Bast (University of Freiburg), Patrick Brosi (University of Freiburg), Johannes Kalmbach (University of Freiburg), Axel Lehmann (University of Freiburg)
            
  • 2B-12: CrowdMap: Spatiotemporal Visualization of Anonymous Occupancy Data for Pandemic Response
    Sitao Min (Rutgers Business School), Ritesh Ahuja (University of Southern California), Yingzhe Liu (University of Southern California), Abbas Zaidi (University of Southern California), Catherine Phu (University of Southern California), Luciano Nocera (University of Southern California), Cyrus Shahabi (University of Southern California)
            

2021-11-04T14:00:00+08:00|2021-11-04T15:30:00+08:00
Session 5: Spatial Data Management - 2

   
Session Chair: Guanjie Zheng   Technical Host: Yan Du
  • 5-01: Last Mile Delivery Considering Time-Dependent Locations
    Camila Ferreira Costa (University of Alberta), Mario Nascimento (University of Alberta)
            
  • 5-02: Most Diverse Near-Shortest Paths
    Christian Häcker (Johannes Gutenberg University Mainz), Panagiotis Bouros (Johannes Gutenberg University Mainz), Theodoros Chondrogiannis (University of Konstanz), Ernst Althaus (Johannes Gutenberg University Mainz)
            
  • 5-03: Discovering Mixture-Based Best Regions of Arbitrary Shape
    Dimitrios Skoutas (Athena Research Center), Dimitris Sacharidis (ULB), Kostas Patroumpas (Athena Research Center)
            
  • 5-04: On Practical Nearest Sub-Trajectory Queries under the Fréchet Distance
    Joachim Gudmundsson (School of Computer Science, University of Sydney), Martin P. Seybold (School of Computer Science, University of Sydney), John Pfeifer (School of Computer Science, University of Sydney)
            
  • 5-05: Efficient topology-aware simplification of large triangulated terrains
    Yunting Song (University of Maryland, College Park), Riccardo Fellegara (German Aerospace Center (DLR)), Federico Iuricich (Clemson University), Leila De Floriani (University of Maryland, College Park)
            

2021-11-04T15:30:00+08:00|2021-11-04T16:00:00+08:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-04T16:00:00+08:00|2021-11-04T17:30:00+08:00
Session 6: Urban Application

   
Session Chair: Weiwei Sun   Technical Host: Yan Du
  • 6-01: Modeling Real Estate Dynamics using Temporal Encoding
    Chen Jiang (Auburn University), Jingjing Li (Auburn University), Wenlu Wang (TAMUCC), Wei-Shinn Ku (Auburn University)
            
  • 6-02: Attention-Based Spatial Interpolation for House Price Prediction
    Darniton Viana (Universidade Federal de Pernambuco), Luciano Barbosa (Universidade Federal de Pernambuco)
            
  • 6-03: Accelerated Assessment of Critical Infrastructure in Aiding Recovery Efforts During Natural and Human-made Disaster (industrial paper)
    Gautam Thakur (Oak Ridge National Laboratory), Kelly Sims (Oak Ridge National Laboratory), Chantelle Rittmaier (Oak Ridge National Laboratory), Joseph Bentley (Oak Ridge National Laboratory), Debraj De (Oak Ridge National Laboratory), Junchuan Fan (Oak Ridge National Laboratory), Rachel Palumbo (Oak Ridge National Laboratory), Jesse McGaha (Oak Ridge National Laboratory), Phil Nugent (Oak Ridge National Laboratory), Tao Liu (Oak Ridge National Laboratory), Tyler Sheldon (Oak Ridge National Laboratory), Bryan Eaton (Oak Ridge National Laboratory), Jordan Burdette (ORNL), Delenia Wray (Oak Ridge National Laboratory), Kevin Sparks (Oak Ridge National Laboratory)
            
  • 6-04: Collaboratively inspect large-area sewer pipe networks using pipe robotic capsules (Industrial Paper)
    Yu Gu (Shenzhen University), Wei Tu (Shenzhen University), Qingquan Li (Shenzhen University), Tianhong Zhao (Shenzhen University), Dingyi Zhao (Shenzhen University), Song Zhu (Shenzhen University), Jiasong Zhu (Shenzhen University)
            
  • 6-05: Disaster Damage Estimation from Real-time Population Dynamics using Graph Convolutional Network (Industrial)
    Keiichi Ochiai (NTT DOCOMO, INC.), Hiroto Akatsuka (NTT DOCOMO, INC.), Wataru Yamada (NTT DOCOMO, INC.), Masayuki Terada (NTT DOCOMO, INC.)
            

2021-11-04T18:00:00+08:00|2021-11-04T20:00:00+08:00
Reception (cancelled)




Friday, November 5, 2021

2021-11-05T08:30:00+08:00|2021-11-05T10:00:00+08:00
Session 7: Transportation - 1

   
Session Chair: Jingyuan Wang   Technical Host: Jing Tian
  • 7-01: Weighted Stackelberg Algorithms for Road Traffic Optimization
    Kostas Kollias (Google), Arun Chandrashekharapuram (Google), Lisa Fawcett (Google), Sreenivas Gollapudi (Google), Ali Sinop (Google)
            
  • 7-02: Conntrans: A Two-Stage Concentric Annealing Approach for Multi-Criteria Distributed Competitive Stationary Resource Searching(best paper candidate)
    Fandel Lin (National Cheng Kung University), Hsun-Ping Hsieh (National Cheng Kung University)
            
  • 7-03: Robust Routing Using Electrical Flows(best paper candidate)
    Ali Kemal Sinop (Google), Sreenivas Gollapudi (Google), Kostas Kollias (Google), Lisa Fawcett (Google)
            
  • 7-04: Dual-Attention Multi-Scale Graph Convolutional Networks for Highway Accident Delay Time Prediction
    I-Ying Wu (National Cheng Kung University), Fandel Lin (National Cheng Kung University), Hsun-Ping Hsieh (National Cheng Kung University)
            
  • 7-05: Tiering in Contraction and Edge Hierarchies for Stochastic Route Planning
    Payas Rajan (University of California, Riverside), Chinya Ravishankar (University of California, Riverside)
            

2021-11-05T10:00:00+08:00|2021-11-05T10:30:00+08:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-05T10:30:00+08:00|2021-11-05T11:30:00+08:00
Statistics and Awards

      
Session Chairs: Fusheng Wang, Chang-Tien Lu   Technical Host: Fanglan Chen

2021-11-05T13:00:00+08:00|2021-11-05T14:30:00+08:00
Session 8: Transportation - 2

   
Session Chair: Bolong Zheng   Technical Host: Shuchang Zhang
  • 8-01: Route Reconstruction from Traffic Flow via Representative Trajectories
    Bram Custers (Eindhoven University of Technology), Wouter Meulemans (Eindhoven University of Technology), Bettina Speckmann (Eindhoven University of Technology), Kevin Verbeek (Eindhoven University of Technology)
            
  • 8-02: Learning Decision Making Strategies of Non-experts: A NEXT-GAIL Model for Taxi Drivers
    Menghai Pan (Worcester Polytechnic Institute), Xin Zhang (Worcester Polytechnic Institute (WPI)), Yanhua Li (Worcester Polytechnic Institute (WPI)), Xun Zhou (University of Iowa), Jun Luo (Lenovo Group Limited)
            
  • 8-03: Efficiency or Fairness? Carpooling Design for Online Ride-hailing Platform in Transport Hubs at Midnight
    Chenbei Lu (Tsinghua University), Jiaman Wu (Tsinghua University), Chenye Wu (The Chinese University of Hong Kong, Shenzhen), Yongli Qin (Didi Chuxing), Qun Li (Didi Chuxing), Nan Ma (Didi Chuxing)
            
  • 8-04: Road Closure Detection based upon Multi-feature Fusion
    Shengcheng Cai (East China Normal University), Tao Wu (East China Normal University), Jiali Mao (East China Normal University), Cheqing Jin (East China Normal University)
            
  • 8-05: Vehicle Trajectory Recovery on Road Network Based on Traffic Camera Video Data
    Zongyu Lin (Tsinghua University), Guozhen Zhang (Tsinghua University), Zhiqun He (Sensetime, China), Jie Feng (Tsinghua University), Wei Wu (Sensetime, China), Yong Li (Tsinghua University)
            

2021-11-05T14:30:00+08:00|2021-11-05T15:00:00+08:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-05T15:00:00+08:00|2021-11-05T16:30:00+08:00
GIS CUP

   
Session Chair: Bolong Zheng   Technical Host: Shuchang Zhang

2021-11-05T16:30:00+08:00|2021-11-05T16:45:00+08:00
Closing

   
Session Chairs: Xing Xie, Xiaofeng Meng

   



Tuesday, November 2, 2021

Workshops

2021-11-02T17:30:00-07:00|2021-11-02T18:30:00-07:00
Invited Talk 1

      
Session Chair: Yan Huang   Technical Host: Dongjie Wang

2021-11-02T20:30:00-07:00|2021-11-02T22:00:00-07:00
Poster/Demo Session 1A

   
Session Chair: Liang Zhao   Technical Host: Dazhou Yu
  • 1A-01: ICFinder: A Ubiquitous Approach to Detecting Illegal Hazardous Chemical Facilities with Truck Trajectories(Industrial Paper)
    Zheng Zhu (University of Electronic Science and Technology of China), Huimin Ren (Worcester Polytechnic Institute), Sijie Ruan (Xidian University), Boyang Han (JD iCity, JD Technology), Jie Bao (JD iCity, JD Technology), Ruiyuan Li (JD iCity, JD Technology), Yanhua Li (Worcester Polytechnic Institute), Yu Zheng (JD iCity, JD Technology)
            
  • 1A-02: POI Alias Discovery in Delivery Addresses using User Locations
    Tianfu He (Harbin Institute of Technology), Guochun Chen (JD Technology), Chuishi Meng (JD Technology), Huajun He (JD Technology), Zheyi Pan (JD Technology), Yexin Li (JD Technology), Sijie Ruan (JD Technology), Huimin Ren (JD Technology), Ye Yuan (JD Technology), Ruiyuan Li (JD Technology), Junbo Zhang (JD Technology), Jie Bao (JD Technology), Hui He (Harbin Institute of Technology), Yu Zheng (JD Technology)
            
  • 1A-03: Text-Based Delay Prediction in a Public Transport Monitoring System
    Agnieszka Jastrzebska (Warsaw University of Technology), Wladyslaw Homenda (Warsaw University of Technology, Warsaw, Poland)
            
  • 1A-04: Remote Sensing Image Captioning with Continuous Output Neural Models
    Rita Parada Ramos (INESC-ID and IST, University of Lisbon), Bruno Martins (INESC-ID and IST, University of Lisbon)
            
  • 1A-05: Online Adaptation of Parameters using GRU-based Neural Network with BO for Accurate Driving Model
    Zhanhong Yan (IBM Research), Satoshi Masuda (IBM Research), Michiaki Tatsubori (IBM Research)
            
  • 1A-06: Updating Street Maps using Changes Detected in Satellite Imagery
    Favyen Bastani (MIT CSAIL), Songtao He (MIT CSAIL), Satvat Jagwani (MIT CSAIL), Mohammad Alizadeh (MIT CSAIL), Hari Balakrishnan (MIT CSAIL), Sanjay Chawla (Qatar Computing Research Institute), Sam Madden (MIT CSAIL), Mohammad Amin Sadeghi (Qatar Computing Research Institute)
            
  • 1A-07: Hierarchical Neural Architecture Search for Travel Time Estimation
    Guangyin Jin (College of Systems Engineering, National University of Defense Technology), Huan Yan (Department of Electronic Engineering, Tsinghua University), Fuxian Li (Department of Electronic Engineering, Tsinghua University), Yong Li (Department of Electronic Engineering, Tsinghua University), Jincai Huang (College of Systems Engineering, National University of Defense Technology)
            
  • 1A-08: GeoPalette: Road Segmentation with Limited Satellite Imagery
    Wenmiao Hu (Grabtaxi holding), Yifang Yin (National University of Singapore), Ying Kiat Tan (National University of Singapore), An Tran (Grabtaxi Holdings), Hannes Kruppa (Grabtaxi Holdings), Roger Zimmermann (National University of Singapore)
            
  • 1A-09: Multiple Views of Semantic Trajectories in Indoor and Outdoor Spaces
    Hassan Noureddine (Naval Academy Research Institute, F-29240 Brest, France), Cyril Ray (Arts et Metiers Institute of Technology, Naval Academy Research Institute, F-29240 Brest, France), Christophe Claramunt (Arts et Metiers Institute of Technology, Naval Academy Research Institute, F-29240 Brest, France)
            
  • 1A-10: Improving Building Segmentation Using Uncertainty Modeling and Metadata Injection
    Hanxiang Hao (Purdue Univerisity), Sriram Baireddy (Purdue University), Kevin LaTourette (Lockheed Martin Space), Latisha Konz (Lockheed Martin Space), Moses Chan (Lockheed Martin Space), Mary Comer (Purdue University), Edward Delp (Purdue University)
            
  • 1A-11: OSM Ski Resort Routing
    Wenzel Friedsam (University of Stuttgart), Robin Hieber (University of Stuttgart), Alexander Kharitonov (University of Stuttgart), Tobias Rupp (University of Stuttgart)
            
  • 1A-12: An acoustic and psycho-acoustic experimental setup for analysing urban soundscapes
    Mohamed Amin Hammami (Imam Abdulrahman Bin Faisal University), Christophe Claramunt (Naval Academy Research Institute)
            
  • 1A-13: Origin-destination (OD) analysis based on big taxi trajectory data with XStar (Demo Paper)
    Xiang Li (East China Normal University), Yijun He (East China Normal University)
            

2021-11-02T20:30:00-07:00|2021-11-03T22:00:00-07:00
Poster/Demo Session 1B

   
Session Chair: Takahiro Hara   Technical Host: Wenchong He
  • 1B-01: DetectorNet: Transformer-enhanced Spatial Temporal Graph Neural Network for Traffic Prediction
    He Li (Xidian University), Shiyu Zhang (Xidian University), Xuejiao Li (Xidian University), Hongjie Huang (Xidian University), Liangcai Su (Xidian University), Duo Jin (Xidian University), Linghao Chen (Xidian University), Jianbin Huang (Xidian University), Jaesoo Yoo (Chungbuk National University)
            
  • 1B-02: Multi-Task Synchronous Graph Neural Networks for Traffic Spatial-Temporal Prediction
    He Li (Xidian University), Duo Jin (Xidian University), Xuejiao Li (Xidian University), Jianbin Huang (Xidian University), Jaesoo Yoo (Chungbuk National University)
            
  • 1B-03: Auxiliary-task learning for geographic data with autoregressive embeddings
    Konstantin Klemmer (The University of Warwick), Daniel Neill (New York University)
            
  • 1B-04: LibCity: An Open Library for Traffic Prediction
    Jingyuan Wang (Beihang University), Jiawei Jiang (Beihang University), Wenjun Jiang (Beihang University), Chao Li (Beihang University), Xin Zhao (Renmin University of China)
            
  • 1B-05: CityOutlook: Early Crowd Dynamics Forecast towards Irregular Events Detection with Synthetically Unbiased Regression
    Soto Anno (Tokyo Institute of Technology), Kota Tsubouchi (Yahoo Japan Corporation), Masamichi Shimosaka (Tokyo Institute of Technology)
            
  • 1B-06: Fréchet Kernel for Trajectory Data Analysis
    Koh Takeuchi (Kyoto University), Masaaki Imaizumi (The University of Tokyo), Shunsuke Kanda (RIKEN Center for Advanced Intelligence Project), Keisuke Fujii (Nagoya University), Masakazu Ishihata (NTT Communication Science Laboratories), Takuya Maekawa (Osaka University), Ken Yoda (Nagoya University), Yasuo Tabei (RIKEN Center for Advanced Intelligence Project)
            
  • 1B-07: Predicting the spread of COVID-19 in China with human mobility data
    Shangbin Wu (School of Informatics, Xiamen University, China), Xiaoliang Fan (School of Informatics, Xiamen University, China), Longbiao Chen (School of Informatics, Xiamen University, China), Ming Cheng (School of Informatics, Xiamen University, China), Cheng Wang (School of Informatics, Xiamen University, China)
            
  • 1B-08: Towards Quantum Computing for Location Tracking and Spatial Systems
    Ahmed Shokry (Alexandria university), Moustafa Youssef (Alexandria University)
            
  • 1B-09: Scalable Spatio-Temporal Top-k Community Interactions Query
    Abdulaziz Almaslukh (King Saud University), Yongyi Liu (University of California, Riverside), Amr Magdy (University of California, Riverside)
            
  • 1B-10: AI-BPO: Adaptive incremental BLE beacon placement optimization for crowd density monitoring applications
    Yang Zhen (Tokyo Institute of Technology), Masato Sugasaki (Tokyo Institute of Technology), Yoshihiro Kawahara (The University of Tokyo), Kota Tsubouchi (Yahoo Japan Corporation), Matthew Ishige (The University of Tokyo), Masamichi Shimosaka (Tokyo Institute of Technology)
            
  • 1B-11: Simulation-based Evacuation Planning for Urban Areas
    Theodoros Chondrogiannis (University of Konstanz), Panagiotis Bouros (Johannes Gutenberg University Mainz), Winfried Emser (University of Konstanz)
            
  • 1B-12: CSD-CMAD: Coupling Similarity and Diversity for Clustering Multivariate Astrophysics Data (Demo Paper)
    Xu Teng (Iowa State University), Thomas Beckler (Iowa State University), Bradley Gannon (Iowa State University), Benjamin Huinker (Iowa State University), Gabriel Huinker (Iowa State University), Koushhik Kumar (Iowa State University), Cristina Marquez (Iowa State University), Jacob Spooner (Iowa State University), Goce Trajcevski (Iowa State University), Aaron Dotter (Northwestern University), Jeff Andrews (Northwestern University), Scott Coughlin (Northwestern University), Juan Garcia Serra (Northwestern University), Ying Qin (Northwestern University), Nam Tran (Université de Genève), Jaime Roman Garja (Université de Genève), Konstantinos Kouvlakis (Université de Genève), Emmanouil Zapartas (Université de Genève), Simone Bavera (Université de Genève), Devina Misr (Université de Genève), Anastasios Fragkos (Université de Genève), Prabin Giri (Iowa State University)
            
  • 1B-13: JUST-Traj: A Distributed and Holistic Trajectory Data Management System (Demo Paper)
    Huajun He (School of Compution and Artifical Intelligence, Southwest Jiaotong University), Ruiyuan Li (JD Intelligent Cities Research), Jie Bao (JD Intelligent Cities Research), Tianrui Li (School of Compution and Artifical Intelligence, Southwest Jiaotong University), Yu Zheng (School of Compution and Artifical Intelligence, Southwest Jiaotong University)
            



Wednesday, November 3, 2021

Student Research Competition

2021-11-02T19:00:00+08:00|2021-11-02T20:40:00+08:00
   

2021-11-03T08:15:00-07:00|2021-11-03T08:30:00-07:00
Opening

   
Session Chairs: Fusheng Wang, Chang-Tien   Technical Host: Lei Zhang

2021-11-03T08:30:00-07:00|2021-11-03T10:00:00-07:00
Session 1: Human Mobility

   
Session Chair: W Randolph Franklin   Technical Host: Dongjie Wang
  • 1-01: Reinforced Feature Extraction and Multi-Resolution Learning for Driver Mobility Fingerprint Identification
    Mahan Tabatabaie (University of Connecticut), Suining He (University of Connecticut), Xi Yang (University of Connecticut)
            
  • 1-02: Quantifying Intrinsic Value of Information of Trajectories
    Kien Nguyen (University of Southern California), John Krumm (Microsoft), Cyrus Shahabi (University of Southern California)
            
  • 1-03: Brownian Bridge Interpolation for Human Mobility?
    John Krumm (Microsoft)
            
  • 1-04: From movement purpose to perceptive spatial mobility prediction
    Licia Amichi (INRIA and École Polytechnique), Aline Viana Carneiro (INRIIA), Mark Crovella (Boston University), Antonio Loureiro (Federal University of Minas Gerais)
            
  • 1-05: A Semantic Segmentation based POI Coordinates Generating Framework for On-demand Food Delivery Service(Industrial Paper)
    Yatong Song (Meituan Group), Jiawei Li (Meituan Group), Liying Chen (Meituan Group), Shuiping Chen (Meituan Group), Renqing He (Meituan Group), Zhizhao Sun (Meituan Group)
            

2021-11-03T10:00:00-07:00|2021-11-03T10:30:00-07:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-03T10:30:00-07:00|2021-11-03T12:00:00-07:00
Session 2: Spatial Data Mining and Machine Learning

   
Session Chair: Goce Trajcevski   Technical Host: Lei Zhang
  • 2-01: Parallel Co-location Pattern Mining based on Neighbor-Dependency Partition and Column Calculation
    Peizhong Yang (Yunnan University), Lizhen Wang (Yunnan University), Xiaoxuan Wang (Yunnan University), Lihua Zhou (Yunnan University), Hongmei Chen (Yunnan University)
            
  • 2-02: A-GWR: Fast and Accurate Geospatial Inference via Augmented Geographically Weighted Regression
    Mohammad Reza Zare Shahneh (University of California, Riverside), Amr Magdy (University of California, Riverside), Samet Oymak (University of California, Riverside)
            
  • 2-03: Spatial-Net: A Self-Adaptive and Model-Agnostic Deep Learning Framework for Spatially Heterogeneous Datasets
    Yiqun Xie (University of Maryland), Xiaowei Jia (University of Pittsburgh), Han Bao (University of Iowa), Xun Zhou (University of Iowa), Jia Yu (Washington State University), Rahul Ghosh (University of Minnesota), Praveen Ravirathinam (University of Minnesota)
            
  • 2-04: Worbel: Aggregating Point Labels into Word Clouds
    Sujoy Bhore (Indian Institute of Science Education and Research, Bhopal, India.), Robert Ganian (Institute of Logic and Computation,TU Wien), Guangping Li (Institute of Logic and Computation,TU Wien), Martin Nöllenburg (Institute of Logic and Computation,TU Wien), Jules Wulms (Institute of Logic and Computation,TU Wien)
            
  • 2-05: Improving Neural Models for the Retrieval of Relevant Passages to Geographical Queries
    João Coelho (IST), João Magalhães (FCT/UNL), Bruno Martins (IST)
            

2021-11-03T12:00:00-07:00|2021-11-03T12:30:00-07:00
Break

2021-11-03T12:30:00-07:00|2021-11-03T13:30:00-07:00
Sponsor Session

   
Session Chairs: Ashley Song, Yao-Yi Chiang   Technical Host: Lei Zhang

2021-11-03T13:30:00-07:00|2021-11-03T15:00:00-07:00
Session 3: System and Privacy

   
Session Chair: Matt Duckham   Technical Host: Weijieying Ren
  • 3-01: GPU-based Real-time Contact Tracing at Scale (Systems Paper)
    Dejun Teng (stony brook university), Akshay Nehe (stony brook university), Prajeeth Emanuel (stony brook university), Furqan Baig (stony brook university), Jun Kong (Georgia State University), Fusheng Wang (stony brook university)
            
  • 3-02: Multimodal Fusion of Satellite Images and Crowdsourced GPS Traces for Robust Road Attribute Detection(best paper candidate)
    Yifang Yin (National University of Singapore), An Tran (Grabtaxi Holdings), Ying Zhang (National University of Singapore), Wenmiao Hu (Grabtaxi Holdings), Guanfeng Wang (Grabtaxi Holdings), Jagannadan Varadarajan (Grabtaxi Holdings), Roger Zimmermann (National University of Singapore), See-Kiong Ng (National University of Singapore)
            
  • 3-03: HTF: Homogeneous Tree Framework for Differentially-Private Release of Location Data(best paper candidate)
    Sina Shaham (University of Southern California), Gabriel Ghinita (University of Massachusetts, Boston), Ritesh Ahuja (University of Southern California), John Krumm (Microsoft Research), Cyrus Shahabi (University of Southern California)
            
  • 3-04: A Closer Look: Evaluating Location Privacy Empirically
    Liyue Fan (UNC Charlotte), Ishan Gote (UNC Charlotte)
            
  • 3-05: Handling Fuzzy Spatial Data in R using the fsr Package (Systems Paper)
    Anderson Chaves Carniel (Federal University of São Carlos), Felippe Galdino (Federal University of Technology - Paraná), Juliana Strieder Philippsen (Federal University of Technology - Paraná), Markus Schneider (University of Florida)
            

2021-11-03T17:30:00-07:00|2021-11-04T18:30:00-07:00
Invited Talk 2

      
Session Chair: John Krumm   Technical Host: Weijieying Ren

2021-11-03T20:30:00-07:00|2021-11-04T22:00:00-07:00
Poster/Demo Session 2A

   
Session Chair: Liang Zhao   Technical Host: Constant Marks
  • 2A-01: Semantic Compression with Region Calculi in Nested Hierarchical Grids
    Joseph Zalewski (Kansas State University), Pascal Hitzler (Kansas State University), Krzysztof Janowicz (University of California Santa Barbara)
            
  • 2A-02: Matching Buildings between 2.5D Maps and Dash Cam Images for building identification
    Yuki Awano (NTT DATA Corporation), Takuya Nishimura (NTT DATA Corporation)
            
  • 2A-03: GEM: An Efficient Entity Matching Framework for Geospatial Data
    Setu Shah (Arizona State University), Venkata Vamsikrishna Meduri (Arizona State University), Mohamed Sarwat (Arizona State University)
            
  • 2A-04: Learning Functional Properties of Rooms in Indoor Space from Point Cloud Data: A Deep Learning Approach
    Guoray Cai (The Pennsylvania State University), Yimu Pan (The Pennsylvania State University)
            
  • 2A-05: Semantically Diverse Paths with Range and Origin Constraints
    Xu Teng (Iowa State University), Goce Trajcevski (Iowa State University), Andreas Zufle (George Mason University)
            
  • 2A-06: Simulating Human Mobility with Agent-based Modeling and Particle Filter Following Mobile Spatial Statistics
    Mingfei Cai (The University of Tokyo), Yanbo Pang (The University of Tokyo), Takehiro Kashiyama (The University of Tokyo), Yoshihide Sekimoto (The University of Tokyo)
            
  • 2A-07: OVID: A Machine Learning Approach for Automated Vandalism Detection in OpenStreetMap
    Nicolas Tempelmeier (L3S Research Center), Elena Demidova (Bonn University)
            
  • 2A-08: Spatio-Temporal Graph Convolutional Networks for Traffic Forecasting: Spatial Layers First or Temporal Layers First?
    Yuen Hoi Lau (The Hong Kong University of Science and Technology), Raymond Chi-Wing Wong (The Hong Kong University of Science and Technology)
            
  • 2A-09: Automated Feature-Topic Pairing: Aligning Semantic and Embedding Spaces in Spatial Representation Learning
    Dongjie Wang (University of Central Florida), Kunpeng Liu (University of Central Florida), David Mohaisen (University of Central Florida), Pengyang Wang (University of Macao), Chang-Tien Lu (Virginia Tech), Yanjie Fu (University of Central Florida)
            
  • 2A-10: Improving evaluation of NO2 emission from ships using spatial association on TROPOMI satellite data
    Solomiia Kurchaba (Leiden Institute of Advanced Computer Science, Leiden University), Jasper van Vliet (Human Environment and Transport Inspectorate (ILT)), Jacqueline J. Meulman (Mathematical Institute, Leiden University and Department of Statistics, Stanford University), Fons J. Verbeek (Leiden Institute of Advanced Computer Science, Leiden University), Cor J. Veenman (Leiden Institute of Advanced Computer Science, Leiden University and TNO)
            
  • 2A-11: SALON: A Universal Stay Point-Based Location Analysis Platform (Demo paper)
    Yue Hu (School of Computer Science and Technology, Xidian University, Shaanxi, China), Sijie Ruan (School of Computer Science and Technology, Xidian University, Shaanxi, China), Yuting Ni (JD iCity, JD Technology, Beijing, China), Huajun He (Southwest Jiaotong University, Sichuan, China), Jie Bao (JD Intelligent Cities Research), Ruiyuan Li (JD Intelligent Cities Research), Yu Zheng (School of Computer Science and Technology, Xidian University, Shaanxi, China)
            
  • 2A-12: MoreData: A Geospatial Data Enrichment Framework
    Leonardo Figueiredo (Federal University of Viçosa), Germano Santos (Federal University of Viçosa), Raissa Souza (Federal University of Viçosa), Fabricio Silva (Federal University of Viçosa), Thais Silva (Federal University of Viçosa)
            
  • 2A-13: Managing Trajectories and Interactions During a Pandemic: A Trajectory Similarity-based Approach (Demo Paper)
    Edward Buckland (University of Melbourne), Egemen Tanin (University of Melbourne), Nicholas Geard (University of Melbourne), Cameron Zachreson (University of Melbourne), Hairuo Xie (University of Melbourne), Hanan Samet (University of Maryland)
            

2021-11-03T20:30:00-07:00|2021-11-04T22:00:00-07:00
Poster/Demo Session 2B

   
Session Chair: Martin Werner   Technical Host: Abdulaziz Alhamadani
  • 2B-01: Geographic-Region Monitoring by Drones in Adversarial Environments
    Ouri Wolfson (University of Illinois at Chicago), Prabin Giri (Iowa State University), Sushil Jajodia (George Mason University), Goce Trajcevski (Iowa State University)
            
  • 2B-02: MAYUR: Map conflAtion using earlY prUning and Rank join
    Gorisha Agarwal (University of British Columbia), Laks V.S. Lakshmanan (University of British Columbia), Xiaoming Gao (Facebook, Inc.), Kevin Ventullo (N/A), Saurav Mohapatra (N/A), Saikat Basu (Facebook, Inc.)
            
  • 2B-03: Online Route Replanning for Scalable System-Optimal Route Planning
    Robert Fitzgerald (University of Colorado Denver), Farnoush Banaei-Kashani (University of Colorado Denver)
            
  • 2B-04: Air Pollution Hotspot Detection and Source Feature Analysis using Cross-Domain Urban Data
    Yawen Zhang (Department of Computer Science, University of Colorado Boulder), Qin Lv (Department of Computer Science, University of Colorado Boulder), Michael Hannigan (Department of Mechanical Engineering, Environmental Engineering Program, University of Colorado Boulder)
            
  • 2B-05: How and to what extent does the spatial and temporal discretization scheme affect GIS-based hydrological modelling?
    Honglin Zhu (Hong Kong Baptist University), Qiming Zhou (Hong Kong Baptist University)
            
  • 2B-06: RACER: Real-Time Automated Complex Event Recognition in Smart Environments
    Rohit Verma (University of Cambridge), Justas Brazauskas (University of Cambridge), Vadim Safronov (University of Cambridge), Matthew Danish (University of Cambridge), Ian Lewis (University of Cambridge), Richard Mortier (University of Cambridge)
            
  • 2B-07: MusicStand: Listening to Song Lyrics Using a Map Query Interface
    Ai-Te Kuo (Auburn University), Hanan Samet (University of Maryland)
            
  • 2B-08: AIS Data as Trajectories and Heat Maps (demo paper)
    Andreas S. Andersen (Aalborg University), Andreas D Christensen (Aalborg University), Philip Michaelsen (Aalborg University), Shpend Gjela (Aalborg University), Kristian Torp (Aalborg University)
            
  • 2B-09: Improving Maps Auto-Complete Through Query Expansion
    Shekoofeh Mokhtari (Microsoft), Alex Rusnak (Microsoft), Tsheko Mutungu (Microsoft), Dragomir Yankov (Microsoft)
            
  • 2B-10: Predicting Road Accident Risk Using Geospatial Data and Machine Learning (Demo Paper)
    Joe Mays (HERE Technologies), Sachin Kharude (HERE Technologies), John Oram (HERE Technologies), Dinesh Rao (HERE Technologies), Yunzhi Shi (Amazon Web Services), Raj Biswas (Amazon Web Services), Mehdi Noori (Amazon Web Services), Xin Chen (Amazon Web Services), Michael Kilberry (Amazon Web Services)
            
  • 2B-11: An Efficient RDF Converter and SPARQL Endpoint for the Complete OpenStreetMap Data
    Hannah Bast (University of Freiburg), Patrick Brosi (University of Freiburg), Johannes Kalmbach (University of Freiburg), Axel Lehmann (University of Freiburg)
            
  • 2B-12: CrowdMap: Spatiotemporal Visualization of Anonymous Occupancy Data for Pandemic Response
    Sitao Min (Rutgers Business School), Ritesh Ahuja (University of Southern California), Yingzhe Liu (University of Southern California), Abbas Zaidi (University of Southern California), Catherine Phu (University of Southern California), Luciano Nocera (University of Southern California), Cyrus Shahabi (University of Southern California)
            



Thursday, November 4, 2021

2021-11-04T08:30:00-07:00|2021-11-04T10:00:00-07:00
Session 4: Spatial Data Management - 1

   
Session Chair: Siva Ravada   Technical Host: Min Namgung
  • 4-01: Feat-SKSJ: Fast and Exact Algorithm for Top-k Spatial-Keyword Similarity Join
    Daichi Amagata (Osaka University), Shohei Tsuruoka (Osaka University), Yusuke Arai (Osaka University), Takahiro Hara (Osaka University)
            
  • 4-02: The Raptor Join Operator for Processing Big Raster + Vector Data
    Samriddhi Singla (University of California, Riverside), Ahmed Eldawy (University of California, Riverside), Tina Diao (Stanford University), Ayan Mukhopadhyay (Vanderbilt University), Elia Scudiero (University of California, Riverside)
            
  • 4-03: Distributed Spatio-Temporal 𝑘 Nearest Neighbors Join
    Ruiyuan Li (Chongqing University, JD Intelligent Cities Research), Rubin Wang (JD Intelligent Cities Research), Junwen Liu (JD Intelligent Cities Research), Zizheng Yu (Xidian University, JD Intelligent Cities Research), Huajun He (Southwest Jiaotong University, JD Intelligent Cities Research), Tianfu He (Harbin Institute of Technology, JD Intelligent Cities Research), Sijie Ruan (Xidian University, JD Intelligent Cities Research), Jie Bao (JD Intelligent Cities Research), Chao Chen (Chongqing University), Fuqiang Gu (Chongqing University), Liang Hong (Wuhan University), Yu Zheng (JD Intelligent Cities Research)
            
  • 4-04: A Learned Query Optimizer for Spatial Join
    Tin Vu (University of California, Riverside), Alberto Belussi (Dept. of Computer Science, University of Verona), Sara Migliorini (Università degli Studi di Verona), Ahmed Eldawy (University of California, Riverside)
            
  • 4-05: STAR: A Cache-based Distributed Warehouse System for Spatial Data Streams(best paper candidate)
    Zhida Chen (Nanyang Technological University), Gao Cong (Nanyang Technological University), Walid Aref (Purdue University)
            

2021-11-04T10:00:00-07:00|2021-11-04T10:30:00-07:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-04T10:30:00-07:00|2021-11-04T12:00:00-07:00
Session 5: Spatial Data Management - 2

   
Session Chair: Jagan Sankaranarayanan   Technical Host: Taoran Ji
  • 5-01: Last Mile Delivery Considering Time-Dependent Locations
    Camila Ferreira Costa (University of Alberta), Mario Nascimento (University of Alberta)
            
  • 5-02: Most Diverse Near-Shortest Paths
    Christian Häcker (Johannes Gutenberg University Mainz), Panagiotis Bouros (Johannes Gutenberg University Mainz), Theodoros Chondrogiannis (University of Konstanz), Ernst Althaus (Johannes Gutenberg University Mainz)
            
  • 5-03: Discovering Mixture-Based Best Regions of Arbitrary Shape
    Dimitrios Skoutas (Athena Research Center), Dimitris Sacharidis (ULB), Kostas Patroumpas (Athena Research Center)
            
  • 5-04: On Practical Nearest Sub-Trajectory Queries under the Fréchet Distance
    Joachim Gudmundsson (School of Computer Science, University of Sydney), Martin P. Seybold (School of Computer Science, University of Sydney), John Pfeifer (School of Computer Science, University of Sydney)
            
  • 5-05: Efficient topology-aware simplification of large triangulated terrains
    Yunting Song (University of Maryland, College Park), Riccardo Fellegara (German Aerospace Center (DLR)), Federico Iuricich (Clemson University), Leila De Floriani (University of Maryland, College Park)
            

2021-11-04T12:00:00-07:00|2021-11-04T12:30:00-07:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-04T12:30:00-07:00|2021-11-04T13:30:00-07:00
Sponsor Session

   
Session Chairs: Ashley Song, Yao-Yi Chiang   Technical Host: Lei Zhang

2021-11-04T13:30:00-07:00|2021-11-04T15:00:00-07:00
Session 6: Urban Application

   
Session Chair: Mario A. Nascimento   Technical Host: Fanglan Chen
  • 6-01: Modeling Real Estate Dynamics using Temporal Encoding
    Chen Jiang (Auburn University), Jingjing Li (Auburn University), Wenlu Wang (TAMUCC), Wei-Shinn Ku (Auburn University)
            
  • 6-02: Attention-Based Spatial Interpolation for House Price Prediction
    Darniton Viana (Universidade Federal de Pernambuco), Luciano Barbosa (Universidade Federal de Pernambuco)
            
  • 6-03: Accelerated Assessment of Critical Infrastructure in Aiding Recovery Efforts During Natural and Human-made Disaster (industrial paper)
    Gautam Thakur (Oak Ridge National Laboratory), Kelly Sims (Oak Ridge National Laboratory), Chantelle Rittmaier (Oak Ridge National Laboratory), Joseph Bentley (Oak Ridge National Laboratory), Debraj De (Oak Ridge National Laboratory), Junchuan Fan (Oak Ridge National Laboratory), Rachel Palumbo (Oak Ridge National Laboratory), Jesse McGaha (Oak Ridge National Laboratory), Phil Nugent (Oak Ridge National Laboratory), Tao Liu (Oak Ridge National Laboratory), Tyler Sheldon (Oak Ridge National Laboratory), Bryan Eaton (Oak Ridge National Laboratory), Jordan Burdette (ORNL), Delenia Wray (Oak Ridge National Laboratory), Kevin Sparks (Oak Ridge National Laboratory)
            
  • 6-04: Collaboratively inspect large-area sewer pipe networks using pipe robotic capsules (Industrial Paper)
    Yu Gu (Shenzhen University), Wei Tu (Shenzhen University), Qingquan Li (Shenzhen University), Tianhong Zhao (Shenzhen University), Dingyi Zhao (Shenzhen University), Song Zhu (Shenzhen University), Jiasong Zhu (Shenzhen University)
            
  • 6-05: Disaster Damage Estimation from Real-time Population Dynamics using Graph Convolutional Network (Industrial)
    Keiichi Ochiai (NTT DOCOMO, INC.), Hiroto Akatsuka (NTT DOCOMO, INC.), Wataru Yamada (NTT DOCOMO, INC.), Masayuki Terada (NTT DOCOMO, INC.)
            

2021-11-04T19:30:00-07:00|2021-11-04T20:30:00-07:00
Statistics and Awards

      
Session Chairs: Fusheng Wang, Chang-Tien Lu   Technical Host: Fanglan Chen


Friday, November 5, 2021

2021-11-05T08:30:00-07:00|2021-11-05T10:00:00-07:00
Session 7: Transportation - 1

   
Session Chair: Erik Hoel   Technical Host: Jina Kim
  • 7-01: Weighted Stackelberg Algorithms for Road Traffic Optimization
    Kostas Kollias (Google), Arun Chandrashekharapuram (Google), Lisa Fawcett (Google), Sreenivas Gollapudi (Google), Ali Sinop (Google)
            
  • 7-02: Conntrans: A Two-Stage Concentric Annealing Approach for Multi-Criteria Distributed Competitive Stationary Resource Searching(best paper candidate)
    Fandel Lin (National Cheng Kung University), Hsun-Ping Hsieh (National Cheng Kung University)
            
  • 7-03: Robust Routing Using Electrical Flows(best paper candidate)
    Ali Kemal Sinop (Google), Sreenivas Gollapudi (Google), Kostas Kollias (Google), Lisa Fawcett (Google)
            
  • 7-04: Dual-Attention Multi-Scale Graph Convolutional Networks for Highway Accident Delay Time Prediction
    I-Ying Wu (National Cheng Kung University), Fandel Lin (National Cheng Kung University), Hsun-Ping Hsieh (National Cheng Kung University)
            
  • 7-05: Tiering in Contraction and Edge Hierarchies for Stochastic Route Planning
    Payas Rajan (University of California, Riverside), Chinya Ravishankar (University of California, Riverside)
            

2021-11-05T10:00:00-07:00|2021-11-05T10:30:00-07:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-05T10:30:00-07:00|2021-11-05T12:00:00-07:00
Session 8: Transportation - 2

   
Session Chair: Farnoush Banaei-Kashani   Technical Host: Lulwah AlKulaib
  • 8-01: Route Reconstruction from Traffic Flow via Representative Trajectories
    Bram Custers (Eindhoven University of Technology), Wouter Meulemans (Eindhoven University of Technology), Bettina Speckmann (Eindhoven University of Technology), Kevin Verbeek (Eindhoven University of Technology)
            
  • 8-02: Learning Decision Making Strategies of Non-experts: A NEXT-GAIL Model for Taxi Drivers
    Menghai Pan (Worcester Polytechnic Institute), Xin Zhang (Worcester Polytechnic Institute (WPI)), Yanhua Li (Worcester Polytechnic Institute (WPI)), Xun Zhou (University of Iowa), Jun Luo (Lenovo Group Limited)
            
  • 8-03: Efficiency or Fairness? Carpooling Design for Online Ride-hailing Platform in Transport Hubs at Midnight
    Chenbei Lu (Tsinghua University), Jiaman Wu (Tsinghua University), Chenye Wu (The Chinese University of Hong Kong, Shenzhen), Yongli Qin (Didi Chuxing), Qun Li (Didi Chuxing), Nan Ma (Didi Chuxing)
            
  • 8-04: Road Closure Detection based upon Multi-feature Fusion
    Shengcheng Cai (East China Normal University), Tao Wu (East China Normal University), Jiali Mao (East China Normal University), Cheqing Jin (East China Normal University)
            
  • 8-05: Vehicle Trajectory Recovery on Road Network Based on Traffic Camera Video Data
    Zongyu Lin (Tsinghua University), Guozhen Zhang (Tsinghua University), Zhiqun He (Sensetime, China), Jie Feng (Tsinghua University), Wei Wu (Sensetime, China), Yong Li (Tsinghua University)
            

2021-11-05T12:00:00-07:00|2021-11-05T12:30:00-07:00
Break (Meet others at gather.town )

2021-11-05T12:30:00-07:00|2021-11-05T14:00:00-07:00
GIS CUP

   
Session Chair: Fang Jin   Technical Host: Lulwah AlKulaib

2021-11-05T14:00:00-07:00|2021-11-05T14:15:00-07:00
Closing